Fiołki w ogrodzie, kuchni i łazience
Fiołki. Fiołek wonny Viola odorata L. - każdej wiosny nie tylko cieszy pięknym kolorem kwiatów i cudownym zapachem. Bukieciki z tych pięknych roślin, będą cieszyć oczy, odprężą i uspokoją, ale fiołki wonne mają także właściwości zdrowotne. Surowcem zielarskim jest ziele fiołka wonnego z korzeniami. Zawiera wiolinę, wiolatozyd, pochodne delfinidyny (wiolanina), olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest iron, saponiny triterpenowe, śluz. Działają wykrztuśnie, więc syrop z nich sprawdza się przy suchym kaszlu, zapaleniu oskrzeli czy astmie. Ponadto mają także właściwości napotne i pomagają zwalczyć przeziębienie czy grypę. Ponadto działają moczopędnie, odkażająco, żółciopędnie i rozkurczowo. Skorzystajmy z dobrodziejstw tych wonnych roślin, które właśnie kwitną.

Syrop z fiołków
Można go stosować profilaktycznie, spożywając raz dziennie, przy bólach głowy (2-3 razy dziennie) i jako dodatek do herbaty. Ponadto sprawdzi się jako środek wykrztuśny, łagodzący suchy i uporczywy kaszel.
Składniki:
500 ml wody
500 g cukru trzcinowego
100-150 g kwiatów fiołka
1 cytryna
Przygotowanie:
Kwiaty najlepiej zrywać w słoneczny dzień do południa. Następnie opłukać i po odsączeniu wsypać do garnka. Potem zalać gorącą wodą i odstawić do ostudzenia. Następnie odcedzić i odcisnąć kwiaty. Dodać cukier i mieszać powoli podgrzewając, aż do rozpuszczenia cukru. Stopniowo wlewać sok z cytryny, dzięki czemu syrop nabiera koloru. Przelać do małych słoiczków i zapasteryzować.
Sałatka z serem feta i fiołkami
Kwiaty fiołka są jadalne. Możemy je wykorzystać do dekoracji, albo zrobić z nich sałatkę.
Składniki:
- ser feta
- białe winogrona
- fiołki
- żółta papryka
- suszone pomidory
- sos winegret
Przygotowanie:
Najpierw kroimy winogrona na połówki. Potem kroimy paprykę i fetę w kostkę, a pomidory w niewielkie kawałki. Następnie mieszamy z fiołkami i polewamy winegretem.
Herbata z fiołków
Przyda się w trakcie przeziębienia. Do jej przygotowania wykorzystuje się suszone kwiaty i liście. Dwie łyżki świeżych lub suszonych kwiatów zalewamy 250 ml wrzątku. Zaparzamy ok. 10 minut pod przykryciem. Przed spożyciem dodajemy łyżkę miodu i plasterek cytryny.
Cukier z fiołków
Do jego przygotowania musimy mieć dużo kwiatów fiołka wonnego i cukier trzcinowy (lub ksylitol). Potrzebny będzie także moździerz. Podczas ucierania płatki puszczą sok i zabarwią cukier. Następnie taki cukier suszymy na słońcu. Możemy go wykorzystać do dekoracji wypieków.
Tonik z fiołka
Stosuje się go w przypadku cery łojotokowej. Jego przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy zalać kwiaty wrzątkiem i odstawić na kilkanaście minut. Potem przecedzić i ostudzić. Stosować rano i wieczorem.
Święta Hildegarda i fiołki
Rośliny te były cenione przez świętą Hildegardę z Bingen, która zostawiła recepturę na nalewkę, olejek i krem fiołkowy. Wszystkie produkty znajdziecie Państwo w sklepie Aleeko. W dziele pt. „Physica” pisała o nich następująco: „Fiołek plasuje się między ciepłem a zimnem, jednak jest umiarkowanie zimny i rośnie za sprawą słodyczy i czystości powietrza, gdy to po zimie dopiero zaczyna się rozgrzewać”.
Krem z fiołków
Zawiera przeciwzapalne substancje fiołka. Stosuje się go do masażu czoła i do leczenia blizn. Można go też stosować w przypadku małych guzków skórnych, opuchnięć i zanieczyszczeń skóry. Kwiaty fiołka są ręcznie zbierane i przerabiane zgodnie z recepturą.
Intensywny krem z fiołków
Zawiera większą ilość soku z fiołków, stosuje się go w przypadku cyst w tkance łącznej o charakterze mastopatii, torbieli jajnika, gruczolakowłókniaków, powiększonych węzłów chłonnych, raka skóry, a także do leczenia blizn pooperacyjnych i zmian alergicznych skóry. Poprawia ukrwienie, goi i hamuje procesy zapalne. Można go stosować również przy bólach głowy.
Nalewka z fiołka
Wspomaga prawidłowy stan układu nerwowego oraz układu krążenia (zawiera też lukrecję, galgant). Jest pomocna przy melancholii, niechęci do działania, smutku, dolegliwości z płucami i depresji związanej z klimakterium.
Naturalny olejek eteryczny fiołkowy
Olejek zalecany jest do stosowania przy opuchliznach i ropniach, przy osłabieniu wzroku, początkach jaskry i zaćmy, jak też do relaksującego masażu czoła i nerek.