Świeżo wyciskane soki - porcja witamin zimą
Dlaczego warto pić świeżo wyciskane soki?
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego dnia powinniśmy spożywać ok. 400 g warzyw i owoców w 5 porcjach, bo w nich znajdują się niezbędne witaminy i minerały. Jednak niewielu Polaków realizuje to założenie. Pijąc świeżo wyciskane soki, łatwiej jest dostarczyć organizmowi odpowiednią ich ilość: 3-4 szklanki to odpowiednik ok. 2 kg surowych produktów, dlatego w formie soków możemy dostarczyć znacznie większą i bardziej skoncentrowaną ich ilość, niż w postaci surowej. Trudno byłoby zjeść nam taką ilość warzyw i owoców, jaka znajduje się w szklance świeżo wyciśniętego soku soku, np. marchwiowo-jabłkowo-buraczkowego. Składniki odżywcze są lepiej przyswajane w tej postaci – już po 10-15 minutach od wypicia szklanki soku jesteśmy w stanie przyswoić z niego ich trzy razy więcej i to bez obciążania naszego układu pokarmowego procesem trawienia.
Zalet picia świeżo wyciskanych soków jest bardzo wiele – wzmacniają naszą odporność, dodają nam energii, wspomagają pracę układu pokarmowego, dostarczają niezbędnych składników odżywczych, poprawiają samopoczucie, oczyszczają organizm. To tylko niektóre z nich. W zależności od użytych składników (warzyw i owoców, przypraw, ziół), mogą pełnić różne funkcje. W przeciwieństwie do ich sklepowych odpowiedników, nie zawierają dodatkowych cukrów, ani sztucznych substancji konserwujących, nie są pasteryzowane (dzięki czemu zachowują więcej składników odżywczych), ani zagęszczane czy rozcieńczane. Pijąc świeżo wyciskane soki wzbogacone o świeże zioła i przyprawy nasz dieta stanie się jeszcze bardziej urozmaicona, w dodatku zyska na tym również nasza cera – poprawi się jej koloryt i stan. Sok łatwiej ze sobą zabrać do pracy niż kilka porcji świeżych owoców i warzyw. W sokach możemy „przemycić” substancje zawarte w skórce warzyw czy owoców, np. ogórków, a smak niektórych warzyw możemy poprawić mieszając je z owocami.
Sokowirówka a wyciskarka do soków
Sok świeżo wyciśnięty w sokowirówce traci wiele składników odżywczych, ponieważ temperatura powstająca w procesie rozdrabniania powoduje zniszczenie wielu witamin. W dodatku powstający sok ulega napowietrzeniu, powstaje piana, co powoduje szybkie utlenianie się. Sokowirówka wyciska sok tylko z niektórych warzyw i owoców, nie ma takiej mocy jak wyciskarka. Sok składa się z osadu i wody – następuje rozwarstwienie, a w rezultacie nie nadaje się do przechowywania. Tracimy zatem dużą ilość surowców. Jednak zaletą sokowirówki jest niewątpliwie cena, szybkość i fakt, że nie trzeba kroić warzyw i owoców do wyciskania.
Zasada działania wyciskarki
Wyciskarka daje nam świeżo wyciśnięty sok pełen cennych minerałów, witamin i enzymów – nie giną one pod wpływem temperatury. Smak soku jest wyrazisty, możemy go przechowywać w lodówce nawet dwa dni, a konsystencja jest jednolita. Warzywa i owoce są w rezultacie maksymalnie wykorzystane. Możemy użyć dowolnych warzyw i owoców. Minusem jest tu cena wyciskarki – są one najczęściej drogie, ale warte swojej ceny. W dodatku składniki trzeba kroić przed wyciskaniem i sok wyciskany jest wolniej niż w sokowirówce.
Zasadą działania sokowirówki jest mielenie składników i odwirowanie soku przez sito. Profesjonalne wyciskarki z kolei posiadają jeden lub dwa ślimaki, które wyciskają sok z pulpy. Te najlepsze miażdżą warzywa i owoce jak prasa hydrauliczna. Pierwszym takim urządzeniem był Norwalk, który został wynaleziony w latach 30 ubiegłego wieku. Jego twórcą był dr Norman Walker – twórca teorii żywych pokarmów, który dożył 118 lat.
W naszym sklepie możecie zakupić Państwo wyciskarkę do soków polskiej firmy Alfa. Umożliwi ona nam przygotowanie nie tylko pysznych i zdrowych świeżo wyciskanych soków, ale również musów, przecierów, a nawet lodów. Alfa 3G posiada duży otwór wlotowy (77mm). Bardzo wolne wyciskanie sprawi, że świeżo wyciskany sok się nie nagrzewa i dzięki temu nie traci witamin i wartości odżywczych. Sok, który uzyskujemy jest gęsty, a w rezultacie bogatszy w enzymy i minerały. Zaletą wyciskarki jest cicha praca, plastik wolny od BPA, duża wydajność. Działa na zasadzie prasy hydraulicznej. Bliższe informacje znajdziecie Państwo na stronie Delikatesów Ekologicznych Aleeko oraz na stronie Producenta.
Na co zwracać uwagę przy wyborze warzyw i owoców na świeżo wyciskane soki
Najzdrowsze będą świeżo wyciskane soki przygotowane z ekologicznych składników. Wybierajmy owoce i warzywa sezonowe, dzięki czemu unikniemy zagrożeń związanych z transportem. Te sprowadzane z dalekich krajów są zbierane tam jeszcze jako niedojrzałe, a w transporcie są konserwowane oraz traktowane substancjami opóźniającymi czy przyspieszającymi dojrzewanie. Kupując produkty zwracajmy uwagę na zapach i barwę. Jednak nie wybierajmy tych „idealnych”, błyszczących, wyglądających sztucznie, ponieważ są one pokryte woskami. Wybierzmy natomiast te wyglądające naturalnie. Ślady obić, otarć czy ciemnienie wskazuje na niewłaściwy transport i przechowywanie. Obejrzyjmy dokładnie czy nie ma na nich śladów pleśni. Kupujmy te warzywa i owoce, które są oferowane luzem. Pakowane w folię czy pudełka często pod spodem kryją produkty gorszej jakości, np. zapleśniałe, czego możemy nie zauważyć. W dodatku w opakowaniach foliowych i plastikowych szybciej rozwijają się bakterie i pleśnie, bo w rezultacie utrudniony jest dostęp powietrza.
Jak przygotować składniki na świeżo wyciskane soki
Najlepiej wykorzystajmy świeże, dopiero co kupione owoce i warzywa. Najpierw musimy je jak najdokładniej umyć z użyciem letniej wody, a następnie owoce posiadające niejadalną skórkę - obrać. Należy usunąć wszelkie nasiona i pestki, a składniki pokroić na mniejsze cząstki.
Jak komponować świeżo wyciskane soki
W wyborze składników na świeżo wyciskany sok z wyciskarki ogranicza nas tylko wyobraźnia i efekt jaki chcemy uzyskać. W celu oczyszczenia organizmu dobrze jest wybierać zielone warzywa i owoce – jarmuż, zielony ogórek, szpinak, kiwi, limonkę.
Najpierw musimy wybrać produkty tworzące bazę soku – mogą być to jabłka, melon, arbuz, pomidory, marchew, ogórek, winogrona. Powinny mieć w miarę neutralny smak.
Drugi krok to wybór dodatków o wysokiej wartości odżywczej i wyrazistym smaku, np. rukola, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, imbir, przyprawy.
Następnie wybieramy składniki, które nadadzą smak napojom. Mogą być to morele, mango, banan, namoczone daktyle, syrop z agawy, miód, melasa.
Popraw konsystencję soku, dodając część miazgi pozostającej w urządzeniu. Świeżo wyciskane soki owocowe możemy zagęścić dodając np. nasiona chia.
Jak spożywać świeżo wyciskane soki
Najlepiej bezpośrednio po przygotowaniu, co ogranicza utlenianie i rozpad substancji odżywczych. Świeżo wyciskane soki dobrze jest spożywać co najmniej 20 minut przed posiłkiem na pusty żołądek. Napój powinien mieć temperaturę pokojową i powinniśmy go pić powoli, co pomoże aktywować enzymy trawienne zawarte w ślinie. Jednak trzeba je wprowadzać do diety stopniowo, zaczynając od szklanki. Nie ma optymalnej ilości soków, które powinniśmy spożyć. To zależy od nas i naszego trybu życia.
Przykładowe przepisy na świeżo wyciskane soki
Sok z marchwi na zdrowe oczy i piękną cerę
Marchew to najlepsze źródło beta-karotenu, ale również dostarcza witamin z grupy B, C, PP, K, także potas, sód, magnez, żelazo, miedź, cynk, kobalt, mangan.
Przepis: 1/2 kg marchwi, główka sałaty rzymskiej, świeży imbir.
Sok z dyni na stres, sprawny system nerwowy i wątrobę
Bogaty w beta-karoten, witaminę E, PP, C, witaminy z grupy B, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, błonnik i pektyny.
Przepis: 25 dag dyni, 25 dag marchwi, duże jabłko, 1/4 łyżeczki chili.
Sok z buraków na nadciśnienie
Bogaty w antocyjany i flawonoidy, magnez, sód, potas, wapń. Działa krwiotwórczo, łagodzi dolegliwości związane z klimakterium, przeciwdziała nowotworom.
Przepis: 30 dag buraków, 20 dag marchwi, 2 pomarańcze.
Sok na przeziębienie
- 3 marchewki
- 50 gram pietruszki natki
- 2 ząbki czosnku.
Sok niwelujący zmęczenie
- pół głowy sałaty
- 3 łodygi selera naciowego
- 2 pomidory.
Sok z grejpfrutów na zgrabną sylwetkę
Zawiera dużą ilość witaminy C, ma korzystny wpływ na funkcjonowanie serca, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze.
Przed wyciskaniem trzeba obrać grejpfruta ze skórki i podzielić na cząstki.