Matcha, czyli zielona herbata w proszku
Właściwości tej herbaty znane są od tysiącleci, jednak dopiero teraz zdobywa ona swoją popularność, głównie dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów – substancji chroniących nas przed nowotworami czy chorobami układu krążenia. Dodatkowo wspomaga odchudzanie i działa pobudzająco.
Matcha jest używana w ceremonii picia herbaty cha-no-yu („gorąca woda na herbatę”) oraz jako dodatek makaronu sobą, ciastek, lodów. Istnieją dwa rodzaje matchy: ceremonialny i kulinarny, w zależności od jakości liści i procesu produkcji. Najcenniejsza herbata jest produkowana z bardzo młodych liści najwyższej jakości.
Matcha dotarła do Japonii z Chin dzięki buddyjskim mnichom i jest przygotowywana w tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty od XII wieku. Produkowana jest z liści krzewów, które ocieniane są matami. Krzewy osłania się przed słońcem co najmniej dwa-trzy tygodnie przed zbiorami, przez co ich wzrost jest spowolniony. Liście wtedy bledną i wytwarzają aminokwasy, dzięki którym herbata jest słodsza i bardziej aromatyczna. Zebrane liście są suszone i ścierane na proszek.
Naukowcy przekonują o dobroczynnych właściwościach tej herbaty ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów (przeciwutleniaczy) – substancji, które mogą zapobiec rozwojowi nowotworów, chorób serca czy cukrzycy. Jest najzdrowszą ze wszystkich gatunków zielonych herbat. Jedna jej filiżanka ma wartość odżywczą porównywaną do 10 filiżanek zwykłej zielonej herbaty i jest od niej 137 razy bogatsza w przeciwutleniacze. Sekretem tej herbaty jest o wiele większa wchłanialność substancji odżywczych – pijemy starte na pył liście herbaty, a nie napar z wysuszonych liści.
Dzięki zawartości L-teaniny i kofeiny, herbata zmienia nasze fale mózgowe do stanu alfa, co powoduje jednocześnie uczucie gotowości i jednoczesny relaks. Ten efekt jest wykorzystywany przez buddyjskich mnichów podczas medytacji. Może z powodzeniem zastąpić filiżankę małej czarnej, ponieważ ma podobną zawartość kofeiny i uwalnia energię stopniowo, pozwalając uniknąć nagłego spadku sił. Polifenole zawarte w herbacie pomagają zmniejszyć stres i właściwości percepcyjne mózgu.
Matcha może pomagać podczas odchudzania. Ma dużą biodostępność, dlatego zapewnia organizmowi zaopatrzenie w niezbędne składniki odżywcze. Sama w sobie prawie nie ma kalorii, a dodatkowo przyspiesza metabolizm. W swoim składzie herbata ma wysoką zawartość chlorofilu, który wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Mechanizm detoksykacji jest bardzo bezpieczny – nie ma objawów niepożądanych takich ja początkowe znaczne pogorszenie się stanu zdrowia jak w przypadku alg, ponieważ związane toksyny nie przechodzą przez układ krążenia.
Inną zaletą herbaty jest regulacja nadciśnienia krwi i niedociśnienia. Inne korzyści z picia Matchy jest fakt, że zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca, zapobiega próchnicy, dzięki zawartości naturalnego fluoru, osłania przewód pokarmowy i wspomaga trawienie i obniża ryzyko udaru mózgu o 21%.
Matcha zawdzięcza swoje właściwości prozdrowotne dużej zawartości polifenoli – związków, które mają działanie oksydacyjne, mających wysoką skuteczność w profilaktyce raka, chorobie Alzheimera, miażdżycy tętnic, redukcji złogów tłuszczowych we krwi, zakrzepicy mózgowej, choroby wieńcowej i dusznicy bolesnej. Chronią również każdą pojedynczą komórkę w organizmie. Ta wyjątkowa herbata zawiera galusan epigallokatechiny EGCG – bardzo ważny przeciwutleniacz, który stanowi 1/3 jej suchej masy. Jego rolą jest wyłapywanie wolnych i rozkładaniu wolnych rodników. Matcha według wartości ORAC (Zdolności Absorpcji Rodników Tlenu), ma ją znacznie wyższą niż jagody goji, gorzka czekolada czy granat.
Jak przygotować herbatę matcha?
Do przygotowania herbaty potrzebne nam będą specjalne akcesoria:
Chawan – specjalna czarka, naczynie w kształcie miseczki
Chasaku – bambusowa łyżeczka
Chasen – bambusowa miotełka do ubijania herbaty (przypomina trzepaczkę, można ją zastąpić elektrycznym spieniaczem do mleka)
Sitko do przesiania matchy przed zaparzeniem.
Ważne, aby herbata była zalewana wodą o odpowiedniej temperaturze, gdyż zbyt gorąca spowoduje gorycz herbaty, a składniki odżywcze ulegną utracie. Woda powinna być gotowana raz i odpowiednio schłodzona. Temperatura wody używanej do zalewania herbaty powinna wynosić 80 stopni. Uzyskamy taką zostawiając przegotowaną wodę w szklance na 10 minut bez przykrycia.
Do czarki wsypujemy 0,5 łyżeczki matchy i zalewamy 80 ml gorącej wody (80 st. C). Teraz herbatę należy mieszać miotełką, aż do uzyskania delikatnej pianki.
Herbatę matcha można przygotować nie tylko jako napój, ale również wykorzystać ją do przygotowania ciasteczek, tortów i innych pyszności. Przepisy i inspiracje znajdziecie Państwo tutaj http://targsmaku.pl/przepisy-kulinarne/matcha, a herbatę matcha kupicie Państwo w naszym sklepie Aleeko
Źródła:
https://www.japancentre.com/en/pages/10-matcha-green-tea
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/matcha-zielona-herbata-w-proszku-wlasciwosci-jak-parzyc-matche_37099.html
http://organicmatcha.pl/index.php?id_cms=10&controller=cms&id_lang=1