Ogródek ziołowy - sposób na własne, ekologiczne i świeże zioła
Większość ziół to rośliny łatwe w uprawie, nie wymagające dużo uwagi, poza odchwaszczaniem i podlewaniem. Samodzielnie wyhodowane rośliny różnią się nieporównywalnie od tych kupionych w doniczkach w supermarkecie. Ogródek taki można założyć nawet w bardzo małym ogrodzie.
Rabatki z ziołami powinny być usytuowane blisko domu, najlepiej położone w pobliżu kuchni. Po wyborze miejsca należy przemyśleć ułożenie grządek, wyznaczyć ich kształt i przygotować specjalne podłoże. Gleba powinna być żyzna, z dużą zawartością próchnicy i przepuszczalna. Większość ziół lubi gleby zawierające wapń. Jeśli gleba jest za kwaśna (pH poniżej 6), należy ją zwapnować, najlepiej dolomitem albo kredą. Niektóre zioła dobrze znoszą suszę i mogą rosnąć nawet w piaszczystej glebie. Są to: chaber, dziewanna, dziurawiec, fiołek trójbarwny, hyzop, kocanka piaskowa, krwawnik pospolity, lawenda, lebiodka, macierzanka, tymianek, wiesiołek dwuletni. Do uprawy ziół nie nadają się ciężkie i podmokłe gleby gliniaste. Należy ją dobrze przekopać, spulchnić i usunąć chwasty trwałe. Zamiast nawozów mineralnych, warto raz na kilka lat zasilić glebę kompostem lub obornikiem (na jesieni). Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów firmy Probiotics. Większość ziół wymaga słońca, dlatego też ogródek ziołowy najlepiej założyć na stanowisku nasłonecznionym. Bez dostatecznej ilości światła zioła w ogrodzie nadmiernie wyrastają, wytwarzają mniejsze liście, które są żółte, mniej aromatyczne i gorzkie.
Zioła możemy kupić w formie nasion, rozsady i w doniczkach. Najlepiej kupić ekologiczne zioła rosnące w doniczkach. Nasiona możemy kupić bezpośrednio od rolników ekologicznych, podobnie jak rozsady, gotowe do rozsadzenia.
Rośliny sadzimy w grupach po kilka sztuk jednego gatunku, najlepiej w rzędach. Niektóre zioła silnie się rozrastają, np. mięta, oregano, szałwia, dlatego trzeba pamiętać, aby zapewnić im dużo miejsca. Nie powinny rosnąć w pobliżu ziół wolniej rosnących, takich jak bazylia, majeranek, rozmaryn, gdyż mogłyby je zagłuszyć.
Niektóre gatunki ziół pochodzą z cieplejszych rejonów świata, dlatego w naszym klimacie mogą przemarzać. Jesienią, po pierwszych przymrozkach, należy je okryć gałązkami świerkowymi. Okrywane powinny być lawenda, melisa i szałwia. Zioła, które są krzewinkami (np. lawenda i hyzop), powinno się przycinać co roku wczesną wiosną, ucinając około dwóch trzecich ich pędów. Przycinane rośliny mają kształtniejszą i gęstszą koronę.
Zioła jednoroczne musimy dosadzać każdego roku, gdyż nie przetrwają zimowych mrozów. Warto posadzić je razem w jednym miejscu (w rzędzie). Są to:
- bazylia,
- cząber,
- koper,
- kolendra,
- majeranek,
- ogórecznik,
- trybula
Zioła wieloletnie mogą rosnąć wiele lat na tym samym miejscu. Te zioła wymagają przycinania gdy przekwitną lub zaczną się nadmiernie rozrastać. Są to:
- estragon,
- koper włoski,
- lawenda,
- lubczyk,
- mięta,
- rozmaryn - często przemarza w zimie,
- rumianek,
- szałwia,
- szczypiorek,
- tymianek.
Na stronie NaturaRzeczy.com znajdziecie Państwo wymagania wybranych ziół w formie graficznej.
Na stronie http://www.thegardenglove.com/creative-outdoor-herb-gardens/ znajdziecie Państwo wiele pomysłów na zorganizowanie ogródka.
Zamieszczamy kilka przykładów: