Dlaczego warto wybierać ubranka z bawełny organicznej dla naszych dzieci?
Bawełna kojarzy się nam najczęściej z naturalnym i zdrowym surowcem, dlatego tak chętnie jest wybierana na ubranka dla niemowląt i dzieci. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że konwencjonalna bawełna zawiera syntetyczne pestycydy, pozostałości farb, wybielacze zawierające chlor, metale ciężkie i toksyczne substancje, takie jak formaldehyd? Te wszystkie chemiczne substancje mają kontakt z cienką i delikatną skórą dzieci i niemowląt. Tradycyjna uprawa bawełny znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej toksycznych. Na jej wyprodukowanie przypada około 25% środków owadobójczych i ponad 10% wszystkich pestycydów używanych na świecie. Nawet, jeśli na metce znajduje się napis „100% cotton”.
Bawełna (Gossypium spp.) należy do podrodziny roślin malwowych. Jest rośliną światłożądną i potrzebuje ok. 200 bezmroźnych dni na dojrzewanie owocu. Aby dobrze rosnąć, potrzebuje ponad 500 mm opadów na rok.
Konwencjonalna uprawa bawełny
Bawełna jest najważniejszą rośliną włóknodajną, która dostarcza 70% rocznego zużycia tkanin odzieżowych świata i użytkowaną od kilku tysięcy lat. Krzewy bawełny są uprawiane na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Plantacje bawełny zajmują powierzchnię około 35 mln hektarów w 80 krajach uprawiających ją na skalę komercyjną, głównie w Chinach, Indiach i Stanach Zjednoczonych, co czyni ją jedną z najczęściej uprawianych roślin na świecie. Liczy się jak największa wydajność za niską cenę.
Skutkiem tego jest masowe stosowanie pestycydów i nawozów, aby plon był jak największy. Wiele z tych substancji jest wyjątkowo niebezpiecznych dla zdrowia i może pozostawać na włóknach bawełny, mając potem kontakt ze skórą dzieci i niemowląt. Skóra wchłania aż 60% substancji, które mają z nią kontakt. Mogą one być przyczyną alergii, chorób skóry i astmy.
Sposobem na zmniejszenie zużycia pestycydów jest używanie genetycznie modyfikowanych nasion, odpornych na szkodniki. Wprowadzając do bawełny geny bakterii Bacillus thuringiensis uzyskano genetycznie zmodyfikowaną odmianę, odporną na większość szkodników.
Tradycyjna uprawa bawełny powoduje zanieczyszczenie gleby i zaburzenia w ekosystemie, ponieważ środki chemiczne, wraz z ogromnymi ilościami wody używanej do uprawy, dostają się do gleby. Wiele osób z powodu zatruć pestycydami umiera podczas uprawy.
Problemem społecznym jest wykorzystywanie pracy wielu ludzi za niewielkie wynagrodzenie, nawet małych dzieci. Często pracują po 12 godzin dziennie. W Egipcie pracuje około miliona dzieci, często poniżej 10 roku życia.
Obróbka surowca
Po zebraniu bawełnę się myje, potem wybiela, farbuje i drukuje.
Obróbka bawełny to wiele etapów:
- odziarnianie,
- zgrzeblenie,
- przędzenie
- tkanie
- opalanie lub strzyżenie,
- dekatyzacja,
- odtłuszczanie,
- wybielanie,
- merceryzacja,
- farbowanie.
Używane są do tego ogromne ilości wody i środków chemicznych – toksycznych barwników, trującego formaldehydu, różnego rodzaju parafin. Te żrące i rakotwórcze substancje powstające podczas obrabiania bawełny dostają się z powrotem do środowiska.
Na czym polega różnica w uprawie ekologicznej?
Organiczna bawełna jest uprawiana na glebach nienawożonych przez co najmniej 3 lata. Nie wolno w takiej uprawie używać żadnych chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznych. Można używać za to nieszkodliwych substancji ulegających biodegradacji, np. kwasu cytrynowego, czosnku, chilli. Do nawożenia wykorzystuje się obornik i serwatkę.
Kolejną cechą tego rolnictwa jest stosowanie płodozmianu. Warunkiem certyfikowanych upraw jest odchwaszczanie ręczne lub za pomocą prostych narzędzi ogrodniczych. Bawełna organiczna jest ręcznie zbierana.
Różnice występują też podczas obróbki surowca. Bawełna uprawiana ekologicznie jest myta za pomocą łagodnych, naturalnych środków. Taki materiał jest trwalszy i bardziej przewiewny. Surowiec jest barwiony za pomocą glinek i przy wykorzystaniu naturalnych kolorów, które są szczególnie trwałe.
Certyfikowana uprawa to również przestrzeganie zasad „fair trade”, czyli zachowanie praw pracowniczych, brak wyzysku dzieci, godziwa zapłata.
Zalety kupowania ubrań z eko-bawełny
Ubrania wykonane z organicznej bawełny są naturalne i zdrowe. Nie musimy obawiać się, że wrażliwa skóra dziecka czy nasza będzie miała styczność ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, które stosuje się w konwencjonalnych uprawach. I taka odzież nie spowoduje uczuleń, co jest szczególnie ważne dla alergików.
Wybierając ekologiczne ubrania z bawełny okazujemy szacunek naturze i człowiekowi. Pośrednio przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. Na żadnym etapie produkcji nie są stosowane metody zagrażające ekosystemom, a używane substancje są przyjazne dla rolników pracujących przy uprawie. Praca ludzka jest tu poszanowana i godnie wynagradzana.
Bawełna pochodząca z upraw ekologicznych jest droższa, ponieważ plony są dużo niższe i uprawa pochłania więcej kosztów. W zamian za wyższą cenę produktu, dostajemy jednak wyższą jakość. Włókna są silniejsze, bardziej sprężyste i odporne na rozciąganie, ponieważ nie miały kontaktu ze szkodliwą chemią. Zniosą też liczniejsze prania, nie tracąc swoich kolorów. Ubrania mają ładny zapach, są miękkie oraz delikatne w dotyku.
Jeśli zależy nam na jakości i bezpieczeństwie ubranek naszych dzieci, warto zapoznać się z ofertą ubranek i pieluszek Aleeko.