Co zakwasza organizm? cz. 3
Co zakwasza organizm?
Przyczyną zakwaszenia organizmu jest przetworzona żywność, pełna pustych kalorii o niewielkiej zawartości naturalnych substancji witalnych bogatych w energię, związków mineralnych i pierwiastków śladowych, które mają działać neutralizująco na kwasy powstające w wyniku metabolizmu.
Kwasy powstające w wyniku metabolizmu żywności muszą być neutralizowane za pomocą substancji zasadowych, co prowadzi do powstawania najczęściej fosforanów i siarczanów.
Neutralizacja kwaśnych związków prowadzi do uszczuplenia puli zasad w organizmie.
Współczesny styl życia (sytuacje stresowe, strach, złość, przepracowanie) oraz moda na uprawianie sportu, niekiedy nieodpowiedzialne (przetrenowanie) może prowadzić również do zakwaszenia.
Kwasy, które powstają ze spożywanej żywności i innych czynników, to m.in.: - kwas moczowy powstaje w metabolizmie mięsa i jego przetworów; - kwas siarkowy i azotowy z wieprzowiny i jajek; - kwas azotowy z peklowanego mięsa i serów zawierających dodatki wapniowo-azotowe; - kwas węglowy z braku ruchu i nieprawidłowego oddychania; - kwas mlekowy z przemęczenia i przetrenowania organizmu; - kwas garbnikowy i solny z czarnej herbaty i kawy; - kwas acetylosalicylowy ze środków przeciwbólowych; - kwas solny powstaje w sytuacjach stresowych, strachu i złości; - kwas szczawiowy powstaje z rabarbaru, szpinaku i kakao; - kwasu octowego ze słodyczy, cukru, produktów z białej mąki i tłuszczu; - kwas mrówkowy ze sztucznych słodzików. Dodatkowo kwaśne związki mogą powstawać w wyniku długotrwałej fermentacji jelitowej, prowadzącej do dysbiozy (nadmierne rozmnażanie się bakterii patogennych). Do zakwaszenia organizmu przyczyniają się również używki i przyjemności: - kawa; - napoje typu cola; - papierosy; - sport; - sól; - farmaceutyki; - narkotyki.
Ze wszystkich powstających kwasów podczas metabolizmu w naszym organizmie najtrudniej rozpuszczalnym jest kwas moczowy. Przy niedoborze substancji zasadowych dochodzi do jego szybkiego zagęszczenia.
Znanym objawem nadmiernego gromadzenia się kwasu moczowego w organizmie jest dna moczanowa, która powstaje w wyniku zmagazynowania w stawie kryształków kwasu moczowego.
Zazwyczaj dna dotyczy stawów w paluchu, ale schorzenie może dotyczyć stawów ramiennych lub łokciowych. Nadmiar kryształów kwasu moczowego może prowadzić do pojawienia się guzków na małżowinie usznej, zgrubień w pochewkach ścięgien i kaletce maziowej. Odkładający się kwas moczowy prowadzi do stanu zapalnego i bardzo silnego bólu (Treutwein 2012).
Osoby odwiedzające tę stronę najczęściej wyszukiwały takie hasła jak: co zakwasza organizm, produkty zakwaszające organizm, jakie produkty zakwaszają organizm, zakwaszenie organizmu przyczyny, produkty zakwaszające.