Zioła na chandrę i depresję
Zioła na chandrę i depresję
Nie każdy z nas jest w stanie wytrzymać tempo życia, jakie narzuca nam współczesny świat. Pogoń nie tyle za pieniędzmi, co za zwykłą stabilnością, wiele osób przypłaca chandrą a nawet depresją. Według WHO objawia się ona smutkiem, utratą zainteresowań oraz poczuciem winy, wynikającym z zaniżonej samooceny. Choroba ta uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wymaga leczenia.
Chandra a depresja
Niekiedy zamiast depresji dopada nas chandra. Trwa ona dość krótko i można sobie z nią w miarę szybko poradzić. Niestety między jednym a drugim stanem jest mało zauważalna granica, ponieważ częste problemy (powodujące obniżony nastrój), mogą finalnie przerodzić się w depresję. A tej nie uleczy film w telewizji, spotkanie ze znajomymi czy ziołowa herbata. Nie znaczy to jednak, że zioła nie mogą pomagać w zaburzeniach depresyjnych i wspomagać kuracji lekarskiej.
Czym są zioła
Zioła to inaczej rośliny lecznicze z których pozyskuje się surowiec zielarski. Może być nim kwiat, liść, czy korzeń. Ogólnie jest to każdy organ rośliny, w którym znajduje się duża koncentracja substancji czynnych. To właśnie one mają właściwości lecznicze, które działają na nasz metabolizm. Wiedziały o tym nasze babcie i prababcie, które podawały nam zioła przy przeziębieniu. Teraz stosujemy je także i my, w postaci herbat, tabletek, naparów czy kropli.
Wśród roślin leczniczych istnieje grupa tych, które nazywane są ziołami na depresję. Możemy sięgać po nie w przypadku silnego pobudzenia, problemów ze snem, zaburzeń nastroju czy w stanach lękowych. Często są one skutecznym wsparciem podczas stosowania leków na depresję, jednak ich zażywanie powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem.
Zioła na depresję dzielimy na te, które realnie poprawiają nastrój oraz te, które uspakajają, pomagają zasnąć i redukują stres w stanach lękowych. Wiele ziół nie leczy schorzenia, ale pośrednio wpływa na zniwelowanie jego niekorzystnych objawów. Jakie są więc popularne zioła na stany depresyjne?
Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec zwyczajny jest rośliną o najbardziej skutecznym działaniu w przypadku depresji i stanów przygnębienia. Należy jednak uważać przy jego stosowaniu, może bowiem wejść w interakcję z niektórymi lekami. Głównym związkiem tej rośliny, odpowiedzialnym za jej właściwości antydepresyjne, jest hiperycyna. Pod wpływem promieniowania UV pobudza ona układ hormonalny, wpływając pośrednio na rozkład serotoniny i zapewniając jej właściwy poziom w organizmie.
Dzięki temu poprawia się nastrój chorego, ogranicza lęk i niepokój. Dziurawiec traktowany jest jako naturalny antydepresant. Można go przyjmować w postaci tabletek lub naparów.
Kozłek lekarski
Naturalnym środkiem uspakajającym, pomocnym w walce z depresją i chandrą jest kozłek lekarski (należy stosować go po konsultacji z lekarzem). Substancją czynną tej rośliny jest kwas walerianowy. Wpływa on na receptory błon komórkowych, odpowiedzialnych za funkcjonowanie układu nerwowego.
To właśnie dzięki tej reakcji kozłek lekarski działa uspakajająco i ułatwia zasypianie. Polecany jest każdemu, kto cierpi na stres, odczuwa lęk i ma problemy ze snem.
Chmiel zwyczajny
Chmiel to kolejna roślina, która pomaga w stanach napięcia, stresu i niepokoju. Wycisza, uspakaja i pomaga zasnąć. Substancją leczniczą jest w jego przypadku lupulina, czyli żółty proszek pochodzący z szyszkowatych owocostanów chmielu. To właśnie jej skład, bogaty w liczne związki chemiczne, ma właściwości uspakajająco-nasenne. Chmiel wycisza i przynosi psychiczne ukojenie.
Melisa lekarska
Pomimo że melisa nie jest traktowana jako antydepresant, skutecznie wspomaga walkę z depresją i złym nastrojem. Przede wszystkim ma właściwości uspakajające i przeciwlękowe. Ułatwia zasypianie, redukuje napięcie i pomaga odprężyć się, co pomaga łagodzić objawy depresji (oraz nerwic) u osób, którym towarzyszą napadowe stany lękowe.
Serdecznik pospolity
Działanie wyciszające ma także serdecznik pospolity, roślina bogata w alkaloidy. Ma też działanie uspakajające a do tego reguluje pracę serca. Pomaga w okresach nadmiernego pobudzenia nerwowego a także ogranicza ataki paniki i histerii. Stosowanie go niweluje skutki silnego lęku i ogranicza płaczliwość. Mogą go stosować także te osoby, które cierpią na bezsenność.
Czy to pomaga
Zioła – w większości przypadków – wspomagają leczenie, ograniczając objawy towarzyszące depresji czy zwykłej chandrze. Nigdy nie zastąpią one jednak farmakologicznego leczenia depresji, choć mogą pomóc uporać się ze stanami, które prowadzą do jej rozwoju. Osoby, które mierzą się z różnymi problemami, powinny więc stosować zioła, aby złagodzić stres, który niekorzystnie wpływa na zdrowie.
Źródła:
-
https://dimedic.eu/pl/wiedza/ziola-na-depresje-i-leki-jakie-suplementy-i-mieszanki
-
https://www.pokonajlek.pl/ziola-na-depresje/
-
Ożarowski, W. Jaroniewski: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. Warszawa: Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, 1987.